İşsizlik Maaşı Alma Şartları.

işsizlik maaşı,işsizlik ödeneği,işsizlik maaşı almak için ne gerekir.işsizlik maaşı şartlarıİşsizlik maaşına hak kazanmada çıkış kodu önemlidir.Yani işverenin sizi çıkarması gerekir. İşveren tarafından çıkış yapılmış olsa diğer şartlar da uygun olduğu taktirde faydalanabilirsiniz.
Ayrıca işsizlik ödeneği almak için işçinin işten çıkış nedeni aşağıdaki şartlardan biri olması gerekiyor;
04 Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi 05 Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi 15 Toplu işçi çıkarma 17 İşyerinin kapanması 18 İşin sona ermesi 23 İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih 24 İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih 28 İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih 31 Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih 32 4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesih 33 Gazeteci tarafından sözleşmenin feshi 34 İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih" 
gibi nedenlerle işten çıkarılan bir işçi İşsizlik maaşından yararlanmak için, işin kaybedildiği tarihten önceki 120 gün prim ödemesi olanlar, son üç yıl içerisinde 600 gün prim ödemesi olanlar, işlerini kaybettikleri tarihten sonraki 30 gün içerisinde İŞ-KUR şubelerine şahsen başvurabilirler.

0 yorum :

Yorum Gönder

Bu yazıyı okudunuz mu
 
Ana Sayfa | Reklam Ver | İletişim
Copyright © 2013. SGK Bilgileri - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..

-->