Ana Sayfa » , , , » Mesai dışı ve Hafta Sonu Hasta olmak yasak!

Mesai dışı ve Hafta Sonu Hasta olmak yasak!

sağlıkta dönüşüm projesi,sgk,hastane,özel hastane,1 nisan sgk haberleri


Şaka değil gerçek.Sağlıkta Dönüşüm projesi kapsamı altında hafta sonu ve mesai dışında özel hastanelere giden SGK'lı vatandaşın giderlerini artık karşılamıyacağı açıklandı ve bu karar 01 NİSAN 2014'ten itibaren yürürlüğe girdi.Ve bu düzenlemeyi Tabipler Birliğinin istediği ortaya çıktı.İstemelerinin nedeni ise doktorların ve hemşirelerin aşırı derecede çalıştırılması!!!! Yani hasta olacaksak mesai dışında olmayalım LÜTFEN!!

Özel Hastanelere Hafta sonu ve Akşam Kısıtlaması

Gelelim yazımızın konusunu oluşturan son gelişmeye. SGK önceki hafta özel, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yaptığı değişiklik ile, hastanelerden hizmet alma ile ilgili önemli bir değişikliğe gitti.

Buna göre 1 Nisan tarihinden itibaren artık sağlık hizmetleri için hafta sonları ve mesai saatleri dışında özel sağlık hizmet sunucularına rutin muayene için gidilirse SGK MEDULA sistemi, yani online hasta takip ve onay sistemi, provizyon vermeyecek.

Türkçeleştirirsek, vatandaş hafta sonu veya akşam saatlerinde özel hastaneye gidip poliklinik hizmeti almak isterse bunun parasını kendi cebinden ödemek zorunda kalacak. Bu yalnızca özel hastaneler ve hafta sonu ile mesai saatleri dışındaki zamanlar için geçerli.

Hafta içi ve mesai saatleri içerisinde ise SGK ile sözleşmeli özel olsun kamu olsun herhangi bir sağlık hizmet sunucusundan hizmet almak mümkün. Ne var ki poliklinik hizmetleri yani normal/rutin kontroller için hafta sonları ve akşam saatlerinde özel hastanelere gidilemeyecek.

Doktorlar Talep Etti SGK Yaptı

SGK’nın bu yeni uygulama konusunda talebin Türk Tabipler Birliği tarafından geldiği söylenmekte. Zira TTB, uzun süredir özel hastanelerdeki doktorların uzun çalışma saatlerinden şikâyet etmekteydi.
Kamu hastanelerinde çalışan doktorların bir kısmının mesai saatleri dışında da poliklinik hizmeti vermesi dolayısıyla özel hastaneler de rekabet etme güdüsüyle poliklinik hizmetlerini mesai dışında da vermeye başlamıştı. Bu ise poliklinik muayenelerinin gitgide mesai saaatlerine yayılması ve sağlık çalışanları üzerinde ağır bir yük oluşmasını getirmişti.

İşte yeni düzenleme özel hastanelerde çalışan doktor, hemşire ve sağlık personelinin haftada asgari bir gün de olsa tatil yapabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Keza akşam saatlerinde uzun mesailerle çalışarak ağır koşullara tabi kalmalarını önlemek hedeflenmiş.

Sevk Zincirine Geçişin Öncülü Olur mu?

SGK’nın yeni düzenlemesinin ikinci hedefi ise SGK bütçesi ile ilgili. SGK özel hastanelere gidişi azaltarak SGK bütçesine olan yükü hafifletmeyi de murat ediyor. SGK henüz sevk zinciri uygulamasını hayata geçirememiş olsa da, bu son düzenleme vatandaşların öncelikle kamu sağlık hizmet sunucularına gitmelerini sağlayarak bir nevi sevk zinciri için ön zemin oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığından vatandaşın hem birinci basamak (yani aile hekimliği) sağlık kuruluşlarına yöneltilmesi hem de basit tedaviler için özel yerine devlet hastanelerine teşviki söz konusu.
Bu açıdan bakıldığında makul bir düzenleme ile karşı karşıyayız.

Acil Hallerde Kısıtlama Yok

Bazı kesimler SGK’nın son düzenlemesinin vatandaşa “hafta sonu hasta olma” demek olduğunu iddia ediyor. Oysa durum böyle değil. Zira hafta sonu veya mesai saatleri dışında da olsa acil hal olarak tanımlanan hallerde sağlık hizmeti sunulmasına bir engel yok.

Daha açık bir ifade ile acil hastalığı olan vatandaş, haftanın hangi günü olduğuna bakmaksızın, gerek özel gerekse de kamu hastanelerine doğrudan başvurabilecek. Ancak bu şekilde başvuran vatandaşın yeşil alan kapsamında olmaması gerek. Başka bir deyişle, aslında acil hasta olmayıp acilden giriş yapanlar için kısıtlama geçerli.

Diyaliz ve Kanser Tedavisine de Kısıtlama Yok

Burada bir başka istisnayı da hemodiyaliz yani böbrek hastaları oluşturuyor. Böbrek hastaları diyalize girmek için istediği zaman ve günü tercih edebilecek. Keza kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi hastaları için de özel hastanelerden istedikleri zamanlarda sağlık tedavisi alabilmek mümkün. Son olarak, yukarıda da belirttiğimiz üzere acil hallerde özel sağlık hizmet sunucularının kapısı SGK sigortalılarına sonuna kadar açık.

Hangi Haller Acil Hal Sayılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamalarına göre “Acil hal”; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumları ifade ediyor. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilmekte.
Bu hallerin oluşması halinde özel sağlık hizmet sunucusuna giden bir kişi MEDULA’dan provizyon alabiliyor, tedavisini oluyor.


0 yorum :

Yorum Gönder

Bu yazıyı okudunuz mu
 
Ana Sayfa | Reklam Ver | İletişim
Copyright © 2013. SGK Bilgileri - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..

-->